Radionice za darovite učenike – prijave

U sklopu Mjeseca darovitosti Krapinsko-zagorska županija pokreće besplatne radionice za (potencijalno) darovitu djecu i učenike. Radionice će koordinirati RITHA stručnjakinje za rad s darovitim učenicima, a održavat će se od ožujka do lipnja 2025. g. u Centrima izvrsnosti na više lokacija diljem Županije (više na www.lumen.kzz.hr).

U suradnji sa Krapinsko – zagorskom županijom, Srednja škola Zlatar krajem ožujka 2025. kreće s provedbom 2 radionice za motivirane, potencijalno darovite i darovite učenike osnovne i srednje škole.

1. Radionica “Pametna kuća i Internet of Things (IoT) tehnologija“

Radionica “Pametna kuća i Internet of Things (IoT) tehnologija” namijenjena je motiviranim učenicima osnovnih i srednjih škola zainteresiranima za nove tehnologije. Radionica je predviđena za učenike 7. i 8. razreda osnovne škole, te učenike 1. do 2. razreda srednje škole.

Detalji radionice

  • Termini održavanja: 25.3.2025, 8.04.2025., 22.4.2025, 6.5.2025., 20.5.2025. (trajanje svake od radionica je u terminu od 18.30 do 20.00 h)
  • Ukupno trajanje: 10 školskih sati
  • Mjesto održavanja: Srednja škola Zlatar, laboratorij E1(prizemlje)
  • Maksimalni broj polaznika: 12
  • Mentor: Vladimir Klapač, mag.ing.el.

Ciljevi radionice

Cilj radionice je upoznati učenike s osnovama tehnologije Internet of Things (IoT) te im omogućiti praktičan rad na projektima koji povezuju različite uređaje putem interneta. Učenici će steći znanja i vještine o bežičnom povezivanju uređaja, automatizaciji doma te korištenju senzora za prikupljanje podataka (npr. mjerenje temperature, tlaka i vlage).

Ishodi učenja

Nakon završetka radionice, učenici će moći:
✔ razumjeti osnovne koncepte Internet of Things (IoT)
✔ koristiti Arduino platformu (Dasduino CONNECTPLUS – ESP32) za IoT projekte
✔ programirati i upravljati pametnim uređajima putem interneta
✔ primijeniti osnovne koncepte obnovljivih izvora energije u kontekstu pametnih kuća
✔ osmisliti i konfigurirati osnovni IoT sustav za pametnu kuću

Pametna kuća i IoT tehnologija

Kroz praktične zadatke, učenici će naučiti kako primijeniti IoT tehnologiju za postavljanje osnovnog sustava pametne kuće, uključujući:

🏡 Upravljanje rasvjetom i elektroničkim uređajima putem mobilne aplikacije
🌡 Automatizaciju grijanja i hlađenja pomoću IoT senzora
📊 Praćenje uvjeta u prostoru (temperatura, vlažnost, kvaliteta zraka)
🔒 Povezivanje i programiranje sigurnosnih sustava (pametne brave, alarmi, kamere)
⚡ Korištenje pametnih utičnica i senzora pokreta za optimizaciju potrošnje energije

Prijava na radionicu

Prijava na radionicu je obavezna (do 21. 3. 2025.) uz priloženo motivacijsko pismo. Nakon prijave, polaznici će e-poštom dobiti potvrdu primitka te obrazac suglasnosti za sudjelovanje na radionicama koji roditelji trebaju potpisati. Polaznici na prvu radionicu trebaju obavezno donijeti potpisanu suglasnosnice su besplatne.

 

2. Radionica “Stvarajmo e-kreativno”

Radionica  “Stvarajmo e-kreativno” namijenjena je motiviranim učenicima 7. i 8. razreda osnovnih škola te učenicima od 1. do 4. razreda srednjih škola Krapinsko-zagorske županije.

Detalji radionice

Termini održavanja: petkom od 13.15 do 16.45 (točni termini će biti objavljeni do kraja tjedna)
Ukupno trajanje: 12 školskih sati
Mjesto održavanja: Srednja škola Zlatar, laboratorij E1(prizemlje)
Maksimalni broj polaznika: 12
Mentor: Krešimir Varga, mag. educ. inf., Srednja škola Zlatarpetkom od 13.15 do 16.45

Program rada s darovitim učenicima Stvarajmo e-kreativno sastoji se od tri modula koji će provesti u obliku tri radionice po 4 sata od travnja do lipnja 2025. godine.

Kreiraj fotokolaž (4 sata)

Polaznici će u okviru ove radionice naučiti kako uporabom Canve i ugrađenih alata umjetne inteligencije izraditi složeni fotokolaž kao ilustraciju za neku objavu ili članak u digitalnim ili tiskanim medijima. Fotokolaž je tehnika koja kombinira više različitih slika, grafika i isječka u novu cjelinu te autor tako stvara novi kontekst i priču, a polaznici će usvojiti i kako kreirani fotokolaž prilagoditi različitim medijima i formatima. Postoji mogućnost i izrade digitalne izložbe fotokolaža.

Kreiraj zine (4 sata)

Svaki će polaznik radionice izraditi svoj jednolistni zine A3 formata čijim preklapanjem nastaje osmostranični zine o temi po izboru. Zine je samoizdavačko, nekomercijalno tiskano djelo koje se obično proizvodi u malim, ograničenim serijama. Sadržaj takve publikacije tematski je neograničen te može biti napisan, nacrtan, tiskan, kolažiran i sl., a struktura može biti narativna, novinarska, stripovska, apstraktna i sl. Može se izraditi na računalu korištenjem odgovarajućih DTP alata, a proces izradbe završava ispisom i prelamanjem nastalog zinea. Svaki će učenik izraditi, ispisati i prelomiti svoj zine korištenjem Canve i A3 pisača te postoji mogućnost organiziranja i izložbe kreiranih zineova.

Kreiraj digitalnu priču (4 sata)

U ovoj radionici digitalnog pripovijedanja polaznici će naučiti kako kreirati i publicirati medijski sadržaj u obliku kratkih digitalnih priča u sustavu za upravljanje sadržajem WordPress. Nakon demonstracijskog primjera, polaznici će odabrati temu svoje digitalne priče te će u timovima izraditi scenarij, prikupiti informacije, izraditi tekstualni, slikovni i multimedijski sadržaj te oblikovati medijski sadržaj u formi kratke digitalne priče. Po završetku radionice polaznici će svoje digitalne priče objaviti na portalu KAP.

Prijava na radionice

Prijava na radionice je obavezna (do 25. 3. 2025.) uz priloženo motivacijsko pismo. Nakon prijave, polaznici će e-poštom dobiti potvrdu primitka te obrazac suglasnosti za sudjelovanje na radionicama koji roditelji trebaju potpisati. Polaznici na prvu radionicu trebaju obavezno donijeti potpisanu suglasnosnice su besplatne.

Skip to content